Recenze - dětský vozík Burley Honey Bee a nákladní vozík Travoy

Šumava, dětský vozík a návrat po více jak 20 letech

Poslední roky jsme se poměrně často toulali po vzdálených koutech naší planety a tak trochu Imageopomíjeli naší krásnou zemi v srdci Evropy. Ovšem, že jsme několik výletů podnikli i doma, ale nebylo to úplně to, co bychom si představovali. Oba jsme se shodli, že si větší výlety necháme až na dobu, kdy budeme mít děti. No, a ta je tady! Dcerka Bára se z miminka proměnila v parťáka a my vyrazili. První touhou byl „návrat“ na Šumavu, kde jsme několikrát byli jako děti, což je už pěkná řádka let. V mém případě asi 25. Pořídili jsme tedy konečně vlastní dětský vozík (loni jsme měli krátce půjčený od mé sestry), naplánovali pár tras a hurá do terénu. Na Šumavě je spousta cyklostezek a na úzkých silničkách provoz minimální, takže skoro ideál, nebýt těch kopců. 

ImageVozík byl úplně nový, čekal nás tedy rovnou ostrý test. Vybrali jsme úplně základní model značky Burley – Honey Bee a byli zvědaví, zda to byla dobrá volba. S modelem Travoy připnutým za skládačku jsme s pomocí vlaku v roce 2011 objeli Asii za 105 dní a vozík se s obrovskou zátěží popral se ctí, takže nebyl důvod pochybovat ani u tohoto modelu. Burley totiž většinu svých „vychytávek“ dává již do základních modelů, které tak za velice zajímavou cenu přinesou, jak se říká, hodně muziky. Obrovskou předností obou modelů Bee je jejich nízká hmotnost a rychlá rozložitelnost/složitelnost, kterou oceníte okamžitě. Pokud byste preferovali co nejlehčí variantu a pořizovací cenu, pak je možno obětovat kočárkový set (přední kolečko a velice praktické zadní madlo) a pořídit úplně základní variantu Bee. Ze zkušeností ale musíme napsat, že jednoduché kočárkové „dovybavení“ modelu Honey Bee je velice praktické. Bára si vozík totiž okamžitě oblíbila a lezla dovnitř a ven, kdekoliv jsme stáli. Pak bylo nejjednodušší vozík zabrzdit, sklopit kočárkové kolečko, které je na oji a jednoduchým chvatem jde rychle uvést do potřebné polohy, a odepnout vozík od kola, aby ho Bára neshodila. Stejně tak byla tato procedura praktická, když jsme přijeli z výletu a Bára spala. Jednoduše jsme odepnuli kolo, sklopili třetí kolečko a Báru popovezli na klidné místo, kde mohla v klidu dospat. 

Vozík jsme také záměrně do budoucna vybírali dvoumístný, takže Bára měla ve vozíku mnoho místa a za jízdy si pořád s něčím hrála. Když usnula, dali jsme vedle ní deku, aby neměla tolik zalomenou hlavičku, a jelo se dál. Alespoň jsem si chvilku odpočinul od neustálých Bářiných pokynů a pokřiků. Image

Ještě bych se rád zmínil o tolik přeceňovaném a mnohdy zbytečně drahém odpružení vozíků. Snad u těch nejmenších, u batolat, má nějaký smysl, pokud navíc jezdíte převážně po štěrkových cestách. Pokud ale už dítě samo sedí, je odpružení často i kontraproduktivní. Většinu dětí totiž lehké kodrcání uspává. Bára si celou dobu jízdu užívala a vůbec jí nevadily ani štěrkové cesty. Navíc, když si lehce podhustíte pneumatiky u vozíku, místo tvrdých rázů dochází jen k takovému pohupování a to se dětem většinou líbí. 

Design vozíků Bee je jednoduchý a elegantní s příjemně velkým zadním prostorem pro věci. Celkově se jedná o praktické a bezpečné vozíky, které si na nic nehrají, rychle se skládají a moc nestojí. Takže pokud Vás náhodou čeká pořízení dětského vozíku jako nás, určitě můžeme doporučit.

Teď už ale zpět k Šumavě.  Najeli jsme několik desítek kilometrů a viděli krásná místa, od Lipna až ke Kašperským horám. Byl první červnový týden a v pracovních dnech nebyla nikde ani noha. Jako kdyby všichni vymřeli. Jakmile se ale přiblížil víkend, celá oblast se ocitla pod nájezdem turistů. A turisté také dali za posledních dvacet let Šumavě trochu jinou tvář. Všude se objevila spousta nových penzionů a hospod, zatímco lidská obydlí a bývalé podniky či statky stále postupně chátrají. Nyní vše tvoří takový zvláštní mix. Ještě že ta příroda zůstává na Šumavě stále krásná!